Nikto nemá imunitu

Autor: Ján Kováčik | 17.9.2013 o 13:24 | (upravené 17.9.2013 o 14:37) Karma článku: 13,27 | Prečítané:  4677x

Keď naplno v médiách vypukla aféra s korupciou vo futbale v Českej republike a o deň neskôr sa "preliala" aj k nám, som bol v zahraničí, A som tam dodnes, aktuálne na stretnutí prezidentov a generálnych sekretárov členských krajín UEFA v Dubrovníku. To je aj jeden z dôvodov, prečo som sa k danej kauze osobne nevyjadril. Nie však preto, že by som k tomu nemal čo povedať.

Tým podstatnejším bol fakt, že najpovolanejším v tejto veci bol, je a bude Peter Dedík, integrity officer Slovenského futbalového zväzu. Je mi jasné, že pojem "integrity officer" je všetko, len nie našej futbalovej verejnosti vysvetľujúci náplň jeho práce. V skratke, v agende Petra Dedíka je všetko, čo súvisí s narúšaním normálneho chodu, teda "integrity", futbalu, predovšetkým čo sa týka machinácií s ovplyvňovaním výsledkov, predovšetkým spolupráca s políciou, vyšetrovateľmi, skrátka ľuďmi, ktorí majú legislatívne možnosti z pohľadu zákona trestnú, a z pohľadu futbalu absolútne nežiadúcu a odpornú, činnosť mapovať a odhaľovať.

Preto to bol on, kto sa za SFZ vyjadroval k danej kauze a bude to tak aj v budúcnosti. On bol v úzkom spojení s políciou a bol jej "spojkou" v rámci nášho zväzu i v rámci UEFA, ktorá v každom zo svojich členských štátov v roku 2011 práve takúto pozíciu predpísala a na druhej strane na jej vytvorenie aj finančne prispela. O policajnom vyšetrovaní organizovanej skupiny vedel v plnej miere v rámci SFZ len on. O všetkých skutočnostiach, ktoré sa dozvedel, informoval v úplnosti iba mňa a o niektorých aj generálneho sekretára. Aj vďaka tomuto prístupu sa podarilo priebežne získavané informácie z vyšetrovania utajiť, takže policajný zásah bol natoľko účinný a dôkazy tak nezvratné, že k spáchaným trestným činom podplácania a prijímania úplatku sa priznali všetci podplácajúci a dvaja zo štyroch hráčov, ktorí boli z prijímania úplatkov obvinení.

Počas troch rokov, čo som vo funkcii, sa ma novinári neraz pýtali, či si myslím, že v našom futbale je korupcia a ako chceme proti nej bojovať. Vždy som odpovedal, že sa nebudem tváriť, že nie je, ale že ak chceme voči nej zakročiť, potrebujeme aj čosi viac ako reči typu "hovorí sa, že...". Trúfam si povedať, že na tomto prípade SFZ šancu ktorú dostal, bez váhania využil a najnázornejšie demonštroval čo s týmto javom, prítomným v mnohých aj futbalovo vyspelejších krajinách, mieni robiť a ako sa voči nemu postaviť.

Je samozrejme nepríjemné, keď sa takto názorne preukáže, že vo futbalovej rodine sú ľudia, ktorí korumpujú a sú aj takí, ktorí sa korumpovať nechajú. Keďže futbal je najmasovejším športom je jasné, že je odrazom celej spoločnosti vo všetkom pozitívnom i negatívnom. Čo je však dôležité - po prvýkrát boli z korupcie obvinení hráči na úrovni najvyššej súťaže. Je to dôležitý signál, že nikto nemá imunitu a že nebudeme boj s korupciou maskovať ani iba silnými vyhláseniami ani odhaleniami v najnižších súťažiach.

Tento prípad je prelomový a hovorí jedno: nikto, kto sa v našom futbale pokúsi korumpovať alebo sa nechať korumpovať, už si nebude môcť byť istý. Bez ohľadu či je to bývalý reprezentant alebo kráľ strelcov. Bude potrestaný v zmysle Trestného zákona a to isté sa mu stane aj v rámci všetkých futbalových noriem. V návrhu nového Disciplinárneho poriadku sa tresty za všetko, čo akokoľvek súvisí s korupciou, sprísňujú.

Je mi jasné, že tak ako v celej spoločnosti, aj vo futbale je korupcia prítomná. Je dôležité, že polícia v spolupráci so SFZ ukázala, že ju vie efektívne odhaliť. A takto budeme postupovať, povedané vojenskou terminológiou, na všetkých frontoch - bez ohľadu či pôjde o hráčov, funkcionárov alebo rozhodcov, od najvyššej po najnižšiu ligu, od dospelých po najmenších žiakov.

Aj mne sa začínajú ozývať ľudia, že by chceli pomôcť pri odhaľovaní korupcie, s ktorou sa pri futbale u nás stretli. Pre všetkých mám tento odkaz: Budú mať moju podporu a opätovne ich ubezpečujem, že nikto nemá a ani mať nebude imunitu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Slovensko sa rozdelí. Čo bude nasledovať po plošnom testovaní?

Mestá chcú o ďalšom testovaní ešte rokovať.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

ĽSNS: Hodnotová bitka o sedem miliónov

Možno sa ich za tie peniaze aspoň zbavíme.


Už ste čítali?