Aký typ hystérie mám rád...?!

Autor: Ján Kováčik | 9.3.2018 o 12:36 | Karma článku: 2,74 | Prečítané:  1280x

Chlap môže byť ješitný, žena môže byť emotívna, niekedy aj hysterická.Máločo je však smiešnejšie ako hysterický chlap.

Mám pocit, že Slovensko zasiahol akútny vírus hystérie, presnejšie povedané hysterickej komunikácie. Jej viditeľným prejavom je inflácia tlačoviek a iných verejných (rozumej za výdatnej a vyžiadanej asistencie médií a podľa možností online - v priamom prenose) vyhlásení. Prezentujú sa na nich neraz dojmy, pocity, viac či menej viditeľné antipatie, zachytil som aj samotnými protagonistami priznané neoverené informácie. Ďalším a ešte viditeľnejším prejavom sú následné reakcie v médiách a na sociálnych sieťach.

Aby som upresnil čo mám na mysli pod hysterickou komunikáciou pomôžem si citátom: "Hysterická komunikácia sa vyznačuje rysmi akými sú napríklad sklon dramatizovať a zvýšene na seba pútať pozornosť, znížená schopnosť rozlišovať medzi fantáziou, realitou, výrazná sugestibilita, prehnané koketovanie, teatrálne vystupovanie a pod. V hysterickej komunikácii je výrazná emocionalizácia problémov a viac-menej pripomína herecký výkon, často inscenovanie (prehrávanie) problémov plný manierov a afektov. V hovorovej reči sa priliehavo označuje: „robiť scény“. Jednotlivec s hysterickými prejavmi si sám aranžuje ako chce na druhých zapôsobiť. Inscenovanie je plné gest, dramatických pauz, významných pohľadov atď."

Neviem ako Vy, ale ja by som nemal žiadnu dôveru k hysterickému chirurgovi či vodičovi akéhokoľvek motorového vozidla. Vo všeobecnosti, v pracovnej oblasti je pre mňa hystéria (najmä ak nemá podobu jednorazového skratu, ale opakovanej recidívy) výstražnym signálom, že dotyčný(á) je na svoju profesiu nespôsobilý(á). A je mi záhadou, že mnohí politici (bez ohľadu na ich stranícku príslušnosť alebo politickú orientáciu) dokazujú, že syndrómom hysterickej koumnikácie dlhodobo trpia a neraz si ho aj vedome pestujú. Pretože ak politik nedokáže zvládnuť svoje emócie do tej miery, aby neprerástli do hysterickej komunikácie, ako mu môžem veriť, že bude schopný riadiť krajinu.

Hysterický chirurg či vodič môžu spôsobiť nemalé škody, hysterickí politici podstatne väčšie. Pretože na základe dojmov, pocitov, predsudkov, či neoverených informácií sa nedá riadiť ani len domácnosť, nieto celý štát. Rozvaha, nepredpojatá diskusia (s vedomím že sa môžem mýliť, resp. nemusím mať k dispozícii úplne všetky alebo úplne správne informácie), snaha o kompromis, riešenie prijateľné pre čo najširší okruh zainteresovaných - to je niečo čo je presným opakom hysterickej komunikácie. A o to by malo, aspoň si to možno naivne myslím, ísť všetkým, ktorí sa uchádzajú o to, aby ako politici viedli našu spoločnosť. A naozaj sa to týka všetkých, bez rozdielu príslušnosti k jej momentálne koaličnej / opozičnej / mimoparlamentnej časti.

Dovolím si viac či menej “nekorektné” zjednodušenie. Chlap môže byť ješitný, žena môže byť emotívna, niekedy aj hysterická. Máločo je však smiešnejšie ako hysterický chlap. Nie náhodou je jednou z najparodovanejších filmových scén herecky úžasný hysterický výstup Bruna Ganza čoby Adolfa Hitlera vo filme Pád Tretej ríše. Pretože hysterický chlap je naozaj hodný maximálne viac či menej zlomyseľnej paródie.

Čo sa týka hystérie, je jediná ktorú mám rád - najslávnejší a najlepší album britskej rockovej skupiny Def Leppard. Má už viac ako 30 rokov a volá sa HYSTERIA.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?